VEIKSMĪGI REALIZĒTA LATVIEŠU VALODAS UN REĢIONĀLO STUDIJU RUDENS “VASARAS SKOLA” “ETNOTŪRISMA UN EKOTŪRISMA IZAICINĀJUMI LATGALĒ UN SĒLIJĀ”
No 2. līdz 11. oktobrim Daugavpils Universitāte rīkoja latviešu valodas un reģionālo studiju rudens “vasaras skolu” “Etnotūrisma un ekotūrisma izaicinājumi Latgalē un Sēlijā”. Šāda skola tiek rīkota jau ceturto gadu.
Sākotnēji bija plānots, ka vasaras skola notiks vasaras vidū klātienē Daugavpils pilsētā, tomēr drošības apsvērumu dēļ saistībā ar Covid-19 izplatību tika pieņemts lēmums pārcelt to uz rudeni un visas nodarbības un aktivitātes rīkot tiešsaistē. Latviešu valodas mācības un sociokultūras aktivitātes notika e-konferenču platformā “ZOOM”.
Nodarbībās piedalījās 10 ārzemju studenti un akadēmiskā personāla pārstāvji no Azerbaidžānas, Dienvidkorejas, Grieķijas, Gruzijas, Peru, Spānijas, Turcijas, Ukrainas un Uzbekistānas, kas saņēma Valsts izglītības attīstības aģentūras stipendijas dalībai vasaras skolā.
Skolas nodarbības tika organizētas 2 moduļos: latviešu valodas apguve un tūrisma aktivitātes. Lai pielāgotu skolas moduļu saturu attālinātajai apmācībai, bija nepieciešams izstrādāt inovatīvu metodoloģisko pieeju un apgūt daudzveidīgas attālināto apmācību metodes un adaptēt klātienes apmācībai paredzēto saturu attālinātai klātienes formai. Uz rudeni pārceltās “vasaras” skolas dalībnieki nodarbībās ar LATs metodiku attīstīja runāšanas, lasīšanas, klausīšanās un rakstīšanas prasmes pamatlīmenī par tēmām, kas saistās ar tūrismu, ceļojumiem un izglītību. Latviešu valodas apguvei tika izmantoti mūsdienīgi elektroniskie resursi un materiāli. Kursa noslēgumā dalībnieki pildīja testu par viņu valodas prasmju atbilstību A1 līmenim.
Sociokultūras aktivitāšu uzmanība šogad tika pievērsta ekotūrismam un etnotūrismam Latgalē un Sēlijā. Dalībnieki virtuāli aizceļoja uz Latgales un Sēlijas tūrisma spilgtākajiem galamērķiem, iepazīstot reģiona etnogrāfisko mantojumu, ekotūrisma spektru un kultūrvēsturisko daudzveidību. Speciāli vasaras skolai filmētās videoekskursijās tika integrēti praktiski uzdevumi, diskusiju jautājumi un sniegta atbalsta leksika latviešu valodā.
Sēlijā virtuāli tika iepazīta unikālā dabas daudzveidība Dvietes palienē, etnotūrisma un ekotūrisma simbioze Raiņa muzejā “Tadenava” un Paula Sukatnieka personība viņa mājās un dārzā Dvietes pagastā. Savukārt Latgalē ar dažādu kultūrvēstures slāņu liecībām dalībnieki iepazinās Daugavpils cietoksnī, ieskatu Latgales etnogrāfiskajā mantojumā guva Līvānu mākslas un amatniecības centra apmeklējumā, Latgales podniecības noslēpumus atklāja, viesojoties pie podnieka Aivara Ušpeļa Maltas pagastā, savukārt par lauku dzīves ikdienu un siera gatavošanas tradīcijām uzzināja Rušonas pagasta zemnieku saimniecībā “Juri”.
Dalībnieki diskusijās un praktiskos uzdevumos dalījās ar savām idejām un ierosinājumiem dažādu tūrisma objektu attīstīšanai, salīdzināja Latvijas tūrisma vidi ar savas valsts piemēriem, kā arī nostiprināja jauniegūto leksiku latviešu valodā.
Vasaras skolas izlaidums notika virtuāli 2020. gada 11. oktobrī. Skolas organizatori un dalībnieki kopīgi izvērtēja dalībnieku ieguvus, attālināto apmācību specifiku un atzina, ka, pat mācoties un komunicējot digitālajā vidē, ir iespējams izveidot ne tikai lietišķās attiecības, bet arī emocionālās saites. Izskaņā tika dziedāta Latvijā plaši pazīstamās grupa “Prāta vētra” dziesma “Rudens”, kurā sabalsojās vasaras skolas dalībnieki no vairākiem kontinentiem un dažādām laika joslām triju ģitāru pavadījumā.
Lai iegūtu atgriezenisko saikni, kas palīdzētu uzlabot skolas darba nākamajos gados, tika veikta aptauja. Tajā skolas dalībnieki atzinīgi novērtēja organizatoru izmantotās metodes un risinājumus attālinātā mācību procesa īstenošanā gan latviešu valodas apmācībā, gan īstenojot sociokultūras aktivitātes. Papildus tam vasaras skolas dalībnieki sniedza savus metodoloģiskos un tehnoloģiskos ieteikumus un idejas vasaras skolas īstenošanā attālināti. Lielākā daļa aptaujāto arī atzina, ka ļoti vēlētos satikties klātienē ar jaunizveidoto vasaras skolas dalībnieku pulciņu.
Lūk, dažas no dalībnieku atsauksmēm:
Murads Bakšijevs (Murad Bakhshiyev) no Azerbaidžānas rakstīja: Es vēlos pateikties visai vasaras skolas komandai. Jūs esat izdarījuši vislabāko iespējamo šajā ierobežojumu laikā. Es nebiju iedomājies, ka nodarbības mums visiem būs tik efektīvas un ražīgas.
Darja Bulgakova (Daria Bulgakova) no Ukrainas: Liels paldies! Komandas darbs bija lielisks, jūs bijāt labi sagatavojušies. Katra diena bija brīnišķīgs ieguldījums manā zināšanu krājumā par Latviju. Vēlos Jūs visus satikt klātienē!
Lidija Papakiriaku (Lydia Papakyriakou) no Grieķijas: Viss bija lieliski! Es iemācījos ļoti daudz jaunu lietu. Paldies par iespēju! Es ceru, ka mums kādreiz izdosies satikties.
Vasaras skolas noslēgumā dalībniekiem tika izsniegti elektroniski sertifikāti par latviešu valodas un kultūras programmas apguvi 60 stundu jeb 6 ECTS (Eiropas kredītpunktu pārneses un uzkrāšanas sistēma) apjomā, kas apliecina viņu latviešu valodas prasmi A1 līmeņa pakāpei.
Skola tika organizēta ar mērķi sniegt iespēju projekta mērķauditorijai apgūt latviešu valodu un Latvijas reģionālās studijas, lai veicinātu ārvalstnieku iepazīšanos ar Latvijas valsti un valodu, veidotu izpratni par Latvijas kultūrtelpu, stimulētu apmācāmos izmantot latviešu valodu publiskajā komunikācijā un rosinātu apsvērt tālākās sadarbības iespējas ar Latviju.
Vasaras skolu realizēja DU Humanitārās fakultātes Latvijas studiju centrs.
Ar vasaras skolas dalībniekiem, gatavojoties skolai un skolas laikā, strādāja komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (vasaras skolas vadītāja), Eva Bogdāne, Diāna Skuķe, Ilmārs Mežaraups, Darja Komlačeva.
Latviešu valodas un reģionālo studiju rudens “vasaras skolai” “Etnotūrisma un ekotūrisma izaicinājumi Latgalē un Sēlijā” aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.