Veiksmīgi aizvadīta 2025. gada starptautiskā vasaras skola „Latvijas Kultūras kanons”

Daugavpils Universitātes Latvijas Studiju centrs jau devīto reizi īstenoja starptautisko latviešu valodas un kultūras vasaras skolu, kas no visas pasaules pulcēja 10 aizrautīgus ārvalstu studentus, pētniekus un pasniedzējus, kam Valsts izglītības attīstības aģentūra piešķīrusi stipendiju dalībai šajā programmā.
FOTOGALERIJA
2025. gada vasaras skolā „Latvijas Kultūras kanons” piedalījās dalībnieki no Indonēzijas, Spānijas, Uzbekistānas, Azerbaidžānas, Peru, Austrijas, Vjetnamas, Kenijas, Ķīnas un Itālijas. Dalībnieki tika atlasīti konkursā, kurā uz 10 vietām pretendēja 197 kandidāti.
Vasaras skolas programmu veidoja divi moduļi – „Latviešu valoda kā svešvaloda” un „Latvijas Kultūras kanons”.
Vasaras skolas aktivitātes norisinājās no 2025. gada 5. līdz 14. jūlijam un tās sākās ar latviešu valodas moduļa apguvi Daugavpils Universitātē. Jaunās valodas zināšanas tika nostiprinātas imersīvās aktivitātēs, dodoties iepazīties ar Daugavpils vēstures un kultūras objektiem.
Daugavpils Universitātē vasaras skolas dalībnieki tikās ar DU studiju prorektori Dr.biol., prof. Inesi Kokinu un Humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes dekāna p.i. Dr. paed. Mārīti Kravali-Pauliņu.
Vasaras skolas dalībnieki devās izbraukumā uz Raiņa māju Berķenelē, kur ne vien iepazinās ar latviešu literatūras meistara Raiņa personības šķautnēm un ciešo saikni ar latviešu kultūru un valsti, bet arī iesaistījās latviešu Jāņu saulgriežu tradīciju pasākumos. Vasaras skolas dalībnieki aplūkoja ukraiņu mākslinieces Olenas Rjuminas stilizēto tautas tērpu ekspozīciju “Atmiņas kods”, piedalījās mākslinieces vadītajā rotu darināšanas meistarklasē un Raiņa mājas Berķenelē direktores Ineses Baravikas vadītajā Jāņu vainagu un citu etnogrāfisko rotājumu darināšanas meistarklasē, kopā klāja vakariņu galdu, nobaudīja latviešu tradicionālos Jāņu ēdienus un vakarēja.
Programmas norise turpinājās arī citos Latgales reģiona kultūras pieturpunktos. Krāslavas Amatniecības centrā dalībnieki iepazina Latgales podniecības un keramikas tradīcijas un paši veidoja svilpauniekus, Maizes muzejā katrs dalībnieks savām rokām veidoja rupjmaizes kukulīti, bet zirgu sētā “Klajumi” iepazinās ar viensētu kā Kultūras kanona vērtību.
Būtiska Latvijas kultūras kanona vērtība ir Latvijas ainava, ko dalībnieki varēja vērot izbraukumu laikā, dodoties uz noslēpumaino Čertoka ezeru, kā arī uzkāpjot Vasargelišķu skatu tornī, no kura virsotnes redzama gleznainā Daugavas loku ainava, kas rotā 10 latu banknoti.
Turpinot iepazīt Latvijas kultūras kanonu, sevišķa nozīme bija arī reliģisko vietu apmeklējumam, tādēļ dalībnieki devās uz Aglonas baziliku, bet amatniecības mūsdienu formas iepazina Kristus karaļa kalnā.
Vasaras skolas dalībnieki programmas laikā sniedza ieskatu arī savu valstu kultūras kanonos seminārā „Starptautiskais kultūras kanons”. Uzmanība tika pievērsta ne vien kopīgajiem un atšķirīgajiem aspektiem dažādu valstu kultūrās, bet arī kultūras kanonizācijas fenomena izpausmēm un starpkultūru komunikācijas jautājumiem.
Savukārt kino vakarā dalībniekiem tika piedāvāta iespēja noskatīties ar Amerikas Kinoakadēmijas balvu „Oskars” apbalvoto animācijas filmu „Straume”, kurai ir potenciāls nākotnē kļūt par Latvijas Kultūras kanona vērtību.
Vasaras skolas noslēdzošās dienas tika aizvadītas Rīgā un Jūrmalā. 2025. gada nozīmīgākais Latvijas kultūras notikums ir XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, un vasaras skolas dalībniekiem bija unikāla iespēja apmeklēt svētku Deju lielkoncertu „Es atvēru Laimas dārzu” BTA Daugavas stadionā.
Rīgā vasaras skolas dalībnieki devās ekskursijā, iepazīstot Latvijas kultūras kanonā iekļautās nozīmīgākās vietas, notikumus un personības, kā arī apmeklēja Rīgas Centrāltirgu un Latvijas Nacionālo bibliotēku, no kuras augšējā stāva paveras skats uz Latvijas kultūras kanona vērtību – Vecrīgas siluetu. Nacionālajā bibliotēkā īpaša uzmanība tika pievērsta Kultūras kanona vērtībai – „Latvju dainām”, ko simbolizē „Latvju dainu” oriģinālkartotēka – Dainu skapis, kurā Krišjānis Barons uzkrāja un kārtoja viņa rīcībā nonākušo dziesmu tekstus.
Savukārt brauciens uz Jūrmalu tika veltīts Aspazijas un Raiņa personības un daiļrades iepazīšanai. Pie tēlnieka Kristapa Gulbja skulpturālā objekta „Raiņa priedes”, kas uzstādīts dzejnieka Raiņa iecienītā atpūtas vietā, kurai viņš veltīja dzejoli „Lauztās priedes” un kas simboliski iemūžina atmiņas un liecību par laiku, vietu un notikumiem, kas te kādreiz risinājušies, vasaras skolas dalībnieki lasīja Raiņa dzejoļa tulkojumu 8 nometnes dalībnieku valodās. Jūrmalā vasaras skolas dalībnieki vēroja Kultūras kanona vērtību – piejūras ainavu.
Zināšanas par Latvijas Kultūras kanona vērtībām tika paplašinātas interaktīvā formā ar intelektuālo spēļu metodi, ko, tāpat kā citas vasaras skolas kultūras moduļa aktivitātes, sadarbībā ar pārējiem vasaras skolas pedagogiem vadīja Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētnieki Evita Badina un Žans Badins, ekodizaina aktivitātes nodrošināja vieslektore Zaiga Lāce.
Paralēli programmas kultūras modulim, dalībnieki pasniedzēju Dr. philol., profesores Maijas Burimas un Bch. philol. Diānas Skuķes vadībā intensīvās valodas apguves formā ar imersīvo pieeju mācījās latviešu valodu A1 valodas prasmes pirmslīmenī (A0), Vasaras skolas programmas modulī „Latviešu valoda kā svešvaloda” apgūstot gramatikas pamatus un sadzīves leksiku, kā arī pildot praktiskus lasīšanas, runāšanas, klausīšanās un rakstīšanas uzdevumus. Apgūtās valodas prasmes tika nostiprinātas, integrējot tās praktiskajās nodarbībās, ekskursijās, lauka pētījumos un dalībnieku sociālajās aktivitātēs. Kursa noslēgumā dalībnieki kārtoja latviešu valodas testu.
Ar starptautiskās vasaras skolas darbu, klātienē apmeklējot latviešu valodas apguves un kultūras kanona pasākumus, iepazinās Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāvji.
Vasaras skolas norisi dalībnieki vērtē ļoti atzinīgi, ne vien veltot siltus un atzinīgus vārdus vasaras skolas komandai, bet arī uzslavējot Latvijā sastapto ļaužu un kultūras darbinieku atsaucību, viesmīlību un optimismu:
Kevins Masinde (Kevin Masinde), Kenija: „Manā valstī gandrīz neviens nerunā latviski, un šī vasaras skola ir unikāla iespēja mācīties šo valodu un dalīties ar zināšanām par savu kultūru. Lidojums uz Latviju bija ļoti garš, tomēr nevienu brīdi nejutos noguris, jo biju ļoti priecīgs un sajūsmināts par iespēju būt šeit.”
Rebeka Gigli (Rebecca Gigli), Itālija: „Es esmu ļoti laimīga būt Latvijā un šī ir brīnišķīga un bagātinoša pieredze. Ceru, ka arī citi apmeklēs šo valsti, jo šeit ir ļoti interesantas vietas un cilvēki, valoda ir aizraujoša. Latvija jūs noteikti nepievils, šeit būsiet laipni gaidīti un šī būs lieliska pieredze.”
Malahata Valijeva (Malahat Valiyeva), Azerbaidžāna: „Iesaku visiem apmeklēt Latviju un piedzīvot šo vasaras skolu. Man ļoti patika pasniedzēji, atmosfēra, pati valsts. Noteikti šeit atgriezīšos kopā ar ģimeni.”
Nikolajs Markovics (Nikolai Markovic), Austrija: „Es atbraucu, lai iepazītos ar Baltijas valstīm, kas man iepriekš nebija pazīstamas. Novērtēju šo iespēju un tajā milzīgs nopelns ir pasniedzējiem, jo īsā laikā iemācāmies daudz lietu.”
Arī citi vasaras skolas dalībnieki atzīmēja oriģinālo un inovatīvo apmācību programmas dizainu, metožu un formu daudzveidību, augstā līmenī organizēto menedžmentu.
Vasaras skolas dalībnieki par abu vasaras skolas programmas moduļu veiksmīgu apguvi saņēma sertifikātus 6 ECTS apjomā.
Vasaras skolas „Latvijas Kultūras kanons” mērķis ir veidot izpratni par kultūras kanona konceptu, tā pielāgošanu kultūras fenomenu vērtēšanai un klasificēšanai; izpratnes veidošana par Latvijas kultūras kanonu kā kultūras vērtību institucionalizēšanas instrumentu, reģionālo kultūras vērtību atspoguļojumu kultūras kanonā; Latvijas kultūras kanona fenomenu un latviešu valodas prasmju A1 līmenī integrēta apgūšana.
Vasaras skolu koordinē Daugavpils Universitātes Latvijas studiju centrs. Vasaras skolas komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (Vasaras skolas vadītāja), Dr. philol., pētniece Evita Badina, Dr. philol., pētnieks Žans Badins, Diāna Skuķe, Ilmārs Mežaraups.
DU Latvijas studiju centra starptautisko vasaras skolu aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook un TikTok.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.
Papildinformācija:
Latvijas Studiju centra
vadītāja
Dr. philol., prof. Maija
Burima
maija.burima@du.lv
+371 29789096