Noslēgusies starptautiskā vasaras skola “Latvijas Kultūras kanons”
No 2024. gada 4. līdz 13. augustam Daugavpils Universitātes Latvijas Studiju centrs rīkoja starptautisko latviešu valodas un kultūras vasaras skolu “Latvijas Kultūras kanons”. Vasaras skola, kas ik gadu pulcē akadēmisko personālu un studējošos no visas pasaules, notika jau astoto reizi.
Vasaras skolā piedalījās 10 dalībnieki no Japānas, Indonēzijas, Ķīnas, Spānijas, Francijas, Gruzijas, Turcijas, Moldovas un Uzbekistānas.
Šī gada vasaras skolas programmu veidoja divi moduļi – latviešu kultūras apguves modulis “Latvijas Kultūras kanons” un “Latviešu valoda kā svešvaloda” integrētai latviešu valodas apguvei ar CLIL pieeju.
Vasaras skolas ietvaros skolas dalībnieki nodarbībās guva zināšanas par Latvijas kultūras kanona izveides vēsturi un struktūru, lauka pētījumos, izbraucienos un ekskursijās iepazina Latvijas kultūras kanona vērtības tādās nozarēs kā “Literatūra”, “Arhitektūra un dizains”, “Ainavas”, “Mūzika” un “Tautas tradīcijas”, bet semināru laikā veidoja kompetenci raksturot kanoniskas kultūras vērtības citās valstīs un kultūrās.
4.augustā, uzsākot vasaras skolas programmu, dalībnieki ieradās Rīgā, kur notika vasaras skolas pirmā daļa. Dalībnieki iepazina Latvijas Kultūras kanona jomu “Arhitektūra un dizains”, vērojot Kultūras kanona vērtības “Vecrīgas siluets” nozīmīgākos pieturpunktus, kā arī apmeklēja 37. Starptautiskā Ērģeļmūzikas festivāla “RĪGAS DOMS 2024” koncertu, kurā izskanēja Kultūras kanonā iekļautā latviešu komponista Jāzepa Vītola radītie skaņdarbi.
Gājēju ekskursijas laikā Rīgā tika izzinātas Latvijas kultūras kanonā iekļautās vietas, notikumi un personības. Savukārt, izbraukumā uz Jūrmalu, vasaras skolas dalībnieki aplūkoja Aspazijas un Raiņa vasarnīcu, Dzintaru koncertzāli un piejūras ainavu.
Vasaras skolas programma tika turpināta Krāslavas novada Aulejas pagastā un Daugavpils pilsētā. Latviešu valodas apguve tika nodrošināta ar interaktīvām metodēm, savukārt Latvijas kultūras kanona vērtību izpētē tika izmantota gadījuma studiju, lauka pētījumu, individuālā un grupu darba metode. Vasaras skolas programmas modulī “Latviešu valoda kā svešvaloda” tika apgūtas runāšanas, lasīšanas, rakstīšanas un klausīšanās prasmes, kas tika nostiprinātas arī praktisko nodarbību, diskusiju, ekskursiju un lauka pētījumu laikā.
Iepazīstot Latvijas tradicionālās kultūras vērtības, kā arī citus būtiskus vietējās kultūras un vēstures objektus, izglītojamie devās izzinošā pastaigā pa Daugavpils pilsētu, apmeklēja Daugavpils cietoksni, Daugavpils Skrošu rūpnīcu, iesaistījās maizes cepšanas meistarklasē Aglonas Maizes muzejā, piedalījās latviešu tautas deju nodarbībā, kā arī uzlaikoja dažādu Latvijas novadu tautas tērpu elementus, savukārt iepazīstot Kultūras kanona nozares “Ainavas” vērtības, dalībnieki apmeklēja Čertoka ezeru un Vasarģelišķu skatu torni.
Vasaras skolas dalībnieki prezentēja arī pašu pārstāvēto valstu kultūras kanonu vērtības un diskutēja par kultūras kanona veidošanas procesa ieguvumiem. Seminārā “Starptautiskais kultūras kanons” dalībnieki diskutēja par kultūras vērtībām starptautiskajā un vēsturiskajā kontekstā.
Latviešu valodas moduļa noslēgumā vasaras skolas dalībnieki pildīja latviešu valodas testu.
Latvijas Kultūras kanona moduļa noslēgumā dalībnieki prezentēja vasaras skolā gūtos iespaidus, novērojumus un redzējumu par tālāko vasaras skolas rezultātu pielietošanu un izplatīšanu pēc atgriešanās savās valstīs. Tiekoties ar Daugavpils Universitātes rektoru Arvīdu Barševski, vairāki vasaras skolas dalībnieki apliecināja, ka turpinās veidot sadarbību ar akadēmisko personālu Latvijā un Daugavpils Universitātē, kā arī attīstīs starpvalstu saikni kultūras pētniecības jomā.
Vasaras skolas dalībnieki atzinīgi novērtēja vasaras skolas pedagogu un menedžmenta komandas darbu, kā arī iespēju Latvijas Kultūras kanona vērtības iepazīt, klātienē apmeklējot pētāmos objektus un piedaloties praktiskās meistarklasēs un nodarbībās.
Projekta ieviešana tika nodrošināta, ieviešot Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) projektu, kas nodrošināja 10 stipendijas ārvalstu augstākās izglītības iestāžu studējošajiem un akadēmiskajam personālam. Vasaras skolas norisei finansējums tika piešķirts VIAA vasaras skolu projektu konkursā.
Vasaras skolu realizē DU Humanitārās fakultātes Latvijas studiju centrs. Vasaras skolas komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (Vasaras skolas vadītāja), Evita Badina, Diāna Skuķe, Sergejs Poļanskis, Ilmārs Mežaraups.
DU Latvijas studiju centra starptautisko vasaras skolu aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook lapā.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.