Noslēgusies pieteikšanās 2021. gada starptautiskajai vasaras skolai “Reģionālās studijas: Latgales piemērs”
Starptautiskās Latvijas kultūrvēstures un latviešu valodas apguves vasaras skolas ir nozīmīgs DU internacionalizācijas veicināšanas instruments, kas ar VIAA atbalstu jau daudzu gadu garumā katru vasaru tiek īstenots Daugavpils Universitātē (DU). 2021. gada 1. aprīlī noslēdzās pieteikšanās dalībai starptautiskajā latviešu valodas un kultūras vasaras skolā „Reģionālās studijas: Latgales piemērs”. Kopumā tika saņemti 85 pieteikumi no 18 valstīm.
Lai piedalītos stipendiju konkursā, no 1. februāra līdz 1. aprīlim kandidātiem vasaras skolas platformā summerschool.mozello.lv vajadzēja aizpildīt anketu un tai pievienot savu CV un motivācijas vēstuli, raksturojot iemeslus dalībai vasaras skolā. Uz desmit stipendiju vietām tika saņemti 85 pieteikumi. Vasaras skolas īstenošanas komanda izskatīja pieteikumus no 18 Eiropas, Āzijas, un Dienvidamerikas valstīm.
Izvērtēšanas komisijas darbs nebija viegls, jo visi pieteikumi bija augstvērtīgi. Prioritāte bija tiem dalībniekiem, kas argumentēja savu interesi par šī gada DU vasaras skolas tematiku un demonstrēja iegūto zināšanu pārnesi uz savas akadēmiskās vai profesionālās darbības jomu, kā arī ilustrēja savu personisko interesi par Latviju. Nevienam no pretendentiem nebija iepriekšējo latviešu valodas zināšanu, daži iepriekš bija viesojušies Latvijā, bet daudziem Latvija ir sapņu valsts, kas līdz šim iepazīta tikai virtuāli.
Vasaras skolas ieviešanas komanda, sadarbojoties ar Valsts izglītības attīstības aģentūru, nolēma apstiprināt kandidātu sarakstu, iekļaujot tajā desmit dalībniekus no Gruzijas, Ukrainas, Beļģijas, Kipras, Peru, Indonēzijas, Itālijas, Turcijas un Uzbekistānas.
Lūk, fragmenti no labākajām motivācijas vēstulēm:
Svitlana Matvejeva (Ukraina): Es šobrīd strādāju pie projekta, kurā plānoju iekļaut vairākas Eiropas valodas. Man mērķis ir izveidot daudzvalodu korpusu, iekļaujot tajā latviešu, lietuviešu, igauņu, poļu un citas valodas.
Melani Džanaraljeva (Beļģija): “Reģiona iedzīvotāji un vēsture”, “Reģiona dabas resursi – reģiona izaugsmei” un pārējie temati būs noderīgi manai nākotnei. Es ticu, ka manām studijām ir cieša saistība ar šis vasaras skolas tematu.
Fiorella Džeraldīne Santamarija Montalbāna (Peru): Šī latviešu valodas un kultūras vasaras skola nodrošinās mani ar nepieciešamajiem rīkiem, lai iepazītos ar vienu no interesantākajām Eiropas valstīm un paplašinātu manas pētniecības un sadarbības iespējas ar Latviju.
Čuts Meurahs Habiburs Rahmans (Turcija): Mana pirmā iepazīšanās ar Latviju bija, izlasot vēsturisko Noras Ikstenas romānu “Mātes piens”. Kad palasīju citus latviešu literatūras darbus, man radās vēlme iepazīt Latvijas kultūru kā daļu no Batijas valstu kultūras.
Alesandro Ruslans Fusko (Itālija): Bērnībā es dzīvoju Daugavpilī un mācījos Daugavpils Vienības pamatskolā. Šobrīd esmu Itālijas pilsonis. Es gribētu piedalīties vasaras skolā, lai atkal iemācītos valodu, kuru esmu gandrīz aizmirsis, un savas dzimtās zemes kultūru. Šī pievēršanās savai pagātnei nav saistīta tikai ar personīgiem mērķiem, bet arī ar akadēmisko interesi paplašināt zināšanas par dažādām sociālām un kultūras realitātēm.
Vasaras skolai piešķirtas 10 stipendijas, kas paredzētas ārvalstu studentu un akadēmiskā personāla izdevumu segšanai. Vasaras skolas stipendijas apmērs ir 711 euro vienam vasaras skolas dalībniekam uz vasaras skolas norises laiku.
Šī gada skolas mērķis ir izveidot priekšstatu par reģionālo studiju fenomenu, tā pētniecības rīkiem un veikt lauka pētījumus Latgales reģionā, integrējot reģionālo studiju komponentē latviešu valodas komunikatīvās kompetences apguvi pamatlīmenī. Vasaras skolai ir izstrādāta elastīga un digitālajos rīkos balstīta programma, tāpēc tā var tikt ieviesta attālināti, klātienē vai kombinētā formātā.
Vasaras skolas projektu koordinē DU Humanitārās fakultātes Latvijas Studiju centrs
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.
Papildinformācija:
Vasaras skolas vadītāja:
Dr. philol., prof. Maija Burima
+371 29789096