“10 dienas paradīzē”. Ārvalstu studenti atzinīgi vērtē starptautiskās vasaras skolas norisi.
2023. gada 17. jūlijā noslēdzās Daugavpils Universitātes Latvijas Studiju
centra rīkotā starptautiskā latviešu valodas un kultūras vasaras skola
“Latvijas Kultūras kanons”.
Vasaras skolā piedalījās 10 ārvalstu studējošie no Meksikas, Uzbekistānas,
Polijas, Ķīnas, Azerbaidžānas, Horvātijas, ASV un Indonēzijas.
Vasaras skolas kultūras moduļa galvenais vadmotīvs bija Latvijas Kultūras kanons. Programmas ietvaros skolas dalībnieki nodarbībās guva zināšanas par Latvijas kultūras kanona izveides vēsturi un struktūru, lauka pētījumos, izbraucienos un ekskursijās iepazina Latvijas kultūras kanona vērtības tādās nozarēs kā “Literatūra”, “Arhitektūra un dizains”, “Ainavas”, “Mūzika” un “Tautas tradīcijas”, bet semināru laikā veidoja kompetenci raksturot kanoniskas kultūras vērtības citās valstīs un kultūrās.
Vasaras skola tika uzsākta 7. jūlijā un tās pirmā daļa norisinājās Rīgā. Programmas atklāšana notika Latvijas Nacionālās Bibliotēkas Draugu telpā. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā dalībnieki arī aplūkoja izstādi “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”. Skolas dalībnieki tika aicināti uz XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku pasākumiem un noslēguma koncertu “Kopā augšup”, citiem svētku pasākumiem un tautas lietišķās mākslas izstādi “Mēs”. Gājēju ekskursijas laikā tika izzinātas Latvijas kultūras kanonā iekļautās vietas, notikumi un personības. Savukārt, izbraukumā uz Jūrmalu, vasaras skolas dalībnieki aplūkoja Aspazijas un Raiņa vasarnīcu, Dzintaru koncertzāli un piejūras ainavu.
Vasaras skolas norise turpinājās Daugavpils Universitātē, apgūstot latviešu valodu un turpinot Latvijas kultūras kanona vērtību izpēti. Vasaras skolas programmas modulī “Latviešu valoda kā svešvaloda” studenti veidoja runāšanas, lasīšanas, rakstīšanas un klausīšanās prasmes, ko pielietoja arī praktisko nodarbību, diskusiju, ekskursiju un lauka pētījumu laikā.
Iepazīstot Latvijas tradicionālās kultūras vērtības, izglītojamie apmeklēja “Tradīciju māju” Daugavpilī, iesaistījās maizes cepšanas meistarklasē Aglonas Maizes muzejā un piedalījās latviešu tautas deju nodarbībā, kā arī uzlaikoja dažādu Latvijas novadu tautas tērpus, savukārt iepazīstot Kultūras kanona nozares “Ainavas” vērtības, dalībnieki apmeklēja Čertoka ezeru, Dinaburgas dabas taku, Daugavpils cietoksni un Vasarģelišķu skatu torni.
Vasaras skolas dalībnieki prezentēja arī pašu pārstāvēto valstu kultūras kanonu vērtības un diskutēja par kultūras kanonizācijas procesa ieguvumiem. Seminārā “Starptautiskais kultūras kanons” sevišķa uzmanība tika pievērsta starpkultūru komunikācijas jautājumiem.
Turpinot iepazīt kanonisko kultūras vērtību saglabāšanas, pētīšanas, raksturošanas, popularizēšanas un attīstīšanas pieredzi Latvijas kultūrvēsturiskajā un sociālekonomiskajā kontekstā, vasaras skolas noslēdzošais posms tika pavadīts Raiņa mājā Berķenelē, kur studenti ieklausījās stāstos par Raiņa bērnības posmu Berķenelē un piedalījās tematiskajās ekskursijās, radošajās darbnīcās un īpašā “sajūtu meditācijas” seansā.
Latvijas Kultūras kanona moduļa noslēgumā dalībnieki prezentēja vasaras skolā gūtos iespaidus, novērojumus un redzējumu par tālāko vasaras skolas rezultātu pielietošanu un izplatīšanu pēc atgriešanās savā mītnes zemē. Latviešu valodas moduļa noslēgumā vasaras skolas dalībnieki pildīja latviešu valodas testu.
Vasaras skolas dalībnieki atzinīgi novērtēja programmas apguvē pielietoto metodiku – CLIL pieeju latviešu valodas kā svešvalodas apguvē un kultūras kanona vērtību iepazīšanu, klātienē apmeklējot pētāmos objektus.
Lūk, ko vasaras skolas dalībnieki atklāja noslēguma anketās:
Dadadžons Oripovs (Dadajon Oripov), Uzbekistāna: “10 dienas paradīzē. Viss bija perfekti. Es nekad neesmu pieredzējis tādu viesmīlību.” Viņš norādīja, ka visu vasaras skolas laiku juties kā mājās, visas dienas bijis pacilātā noskaņojumā un Latvijā pavadīto laiku nekad neaizmirsīs. "Profesore Maija Burima par mums rūpējās kā māte,” Dadadžons pauž sirsnīgu pateicību vasaras skolas organizatoriem.
Jidze Huans (Yize Huang), Ķīna: “Viss ritēja ļoti gludi, gidi un pasniedzēji bija ļoti pieredzējuši. Vasaras skolas maršruts bija ļoti pārdomāts.”
Magdalena Marija Meašica (Magdalena Marija Meašić), Horvātija: “Esmu dziļi pateicīga par iespēju piedalīties šajā vasaras skolā. Pēc šīs vasaras skolas es jūtos ļoti iedvesmota padziļināti turpināt savu pētījumu par Latvijas mūziku.”
Macejs Bačinskis (Maciej Baczyński), Polija, uzrakstīja atsauksmi latviešu valodā: “Paldies par visu! Tā bija ļoti interesanta pieredze. Programma bija interesanta, bet ļoti spraiga.”
Džeremija Irianto Padžaitans (Jeremia Irianto Panjaitan), Indonēzija ar prieku novērtēja to, ka pirms lauka pētījumiem vasaras skolas dalībnieki tika sagatavoti. “Kad Aglonas Maizes muzeja namamāte pajautāja, ko es domāju par pasniegto ēdienu, es uzreiz latviski atbildēju "Man garšo". Viņa bija patīkami pārsteigta un ļoti augstu to novērtēja.”
Uliss Marians (Ulises Marian), Amerikas Savienotās Valstis: “Paldies par viesmīlību un neaizmirstamo pieredzi!” Viņš norāda, ka vasaras skolas programma bijusi tik interesanta, ka desmit dienas paskrējušas nemanot.
Projekta norisi finansiāli atbalstīja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), nodrošinot 10 stipendijas ārvalstu augstākās izglītības iestāžu studējošajiem un akadēmiskajam personālam. Vasaras skolas norisei finansējums tika piešķirts VIAA vasaras skolu projektu konkursā.
Vasaras skolu realizē DU Humanitārās fakultātes Latvijas studiju centrs. Vasaras skolas komanda: Dr. philol., prof. Maija Burima (Vasaras skolas vadītāja), Sergejs Poļanskis, Evita Badina, Žans Badins, Diāna Skuķe, Ilmārs Mežaraups.
DU Latvijas studiju centra starptautisko vasaras skolu aktualitātēm var sekot vasaras skolas mājas lapā un Facebook lapā.
Šo projektu finansiāli atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.
PAPILDU INFORMĀCIJA
Dr. philol., prof. Maija Burima
DU HF Latvijas studiju centra vadītāja
E-pasts: summerschool@du.lv